Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vipera ammodytes

 

zmije Vipera ammodytes

 

Zmije růžkaté jsou chovatelsky velmi oblíbené. V současnosti v chovech převládají zvířata z pomezí Černé hory a Albánie (lokality Ada Bojana, Scutari apod.), snad zcela vymizela zvířata chorvatská a občas se lze potkat s jedinci ze Slovinska, Řecka, Bulharska či Rumunska (např. Banát), příp. ze subspecifické populace v okolí italského Bolzana.

V rámci zoologického projektu se podařilo importovat hady z několika balkánských lokalit: ze dvou horských celků SV Albánie a z černohorského břehu řeky Bojany při jejím ústí do moře (Ada Bojana env). Z přiložených snímků si charakter biotopů lze představit snadno, pro upřesnění jenom nadmořská výška v komentáři a kratičká specifikace


 

NE Albania

 

Krrabe Mts., 800 m - velikostně i bionomicky zajímavá "horská" populace. Gravidní, 40 cm dlouhá samice porodila 6 mladých a bez přítomnosti samce po odzimévání zabřezla i tento rok!!!, barevně se nejedná o příliš zajímavá zvířata a také mláďata nevykazovala větší barevné rozdíly - označit lze tuto populaci za barevně hodně uniformní!

 

North Alban. Alps, 1050 m - na rozdíl od předešlých hadů lze tuto "horskou" populaci označit jako barevně silně variabilní, i tato samice importovaná jako gravidní, porodila ve velikosti ca 40 cm 6 mláďat, která už dle juvenilního zbarvení se jevila jako pěkná zvířata, dospělá samice je v odstínech červenohnědé, druhá subad. v odstínech žluté!.

 

 

S Montenegro

 

Bojana riv., Ada Bojana env., 2-10 m, barevně velmi variabilní populace (viz současné chovy), pro jejich atraktivitu raději konkrétní lokality neuvádím (s díky za pochopení). Hadi v těchto obydlených oblastech nemají příliš snadný život (což se u jedáka nelze divit), jedna z dovezených samic nemá ocas a druhá je slepá na jedno oko a druhé taky není uplně v pořádku, samec má spoustu zhojených ran na spodní části těla. Pro další chovy lokalit "Ada" či "Ada Bojana" jsou toto geneticky velmi zajímavá zvířata krásného zbarvení!!!

 

 

CB 2015 - from WC gravid female!

 

Bojana riv., Ada Bojana env.: první snímky ilustračně zobrazují zbarvení mladých ihned po porodu (resp. prvním svleku), další snímky vybrané jedince pro další chov. pozn.: mládě ozn. I.C je odchycený juvenil ze stejné lokality (juv. I.C is WC 2015 from Ada env. too!).

TOPlist