Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Bitis

 

Africké Velezmije - rod Bitis

 

Chovem těchto impozantních hadů se zabýval snad každý jedař. První publikace o odchovech apod. pochází např. od Hakla 2003, Neumanna 2003, Reháka 1997 či Voženílka 2000. Na manipulaci s mírným uzpůsobením techniky nemusí být složité, ale především B. arietans umí překvapit a i naši hadi jsou příkladem individuálních projevů, které hodně komplikují manipulaci. B. nasicornis je v porovnání se zmijí útočnou poměrně klidným hadem.

 

 

NÁŠ CHOV


Bitis arietans - 1,1 Tanzania: Dodoma


 

FOTOGALERIE RODU

Mimo zde uvedené je řada fotografií uvedena ještě v sekci "viperas galery".

 

Bitis nasicornis

 

Terárium držíme v teplotě 25-27 °C s nočním poklesem na ca 20-22°C a nižší relativní vlhkostí. Hadi nesmí být vystaveni prudkému snížení teploty či průvanu či dlouhodobě vysoké vlhkosti!

 

Pít hadům dáváme po ca 3-5 dnech rosením na tlamu. Hadi intenzivněji pijou až v intervalu ca 7 - 14 dní.  Jednou za měsíc bývá doporučováno hady okoupat na hodinu ve vlažné vodě. Věškeré použítá voda by měla být odstátá a kvalitní, ani k pití nenabízíme sludenou či pokojovou teplotu vody, vždy alespoň o několik stupnů teplejší.

 

Bitis arietans - Zmije útočná je Fenoménem českých terárií. Jejím chovem se zabývala řada našich velkých jedařů (např. Voženílek 2000 či Hakl 2003). V současné době nás prostorové důvody opět donutily tyto zmije předat jiným chovatelům.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samice z Maroka byla pěkným příkladem individuality v chování.  Za sklem v teráriu je velmi klidná a nechá kolem sebe chodit bez známek zastrašováním. Při manipulaci se však jedná o velmi agresivního hada schopného vytrvalých skákavých pohybů s velmi razantními útoky! Oproti tomu dospělá samice z Namibie byla na manipulaci mnohem klidnější had, který se nechá pohodlně přemisťovat s pomocí háků. Na pohyb kolem terária však okamžitě reagovala okamžitým, vytrvalým a hlasitým syčením a nafukováním. 

Samice z Maroka při typické zastrašovací poloze při manipulaci v teráriu.

TOPlist