Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Montivipera

 

Velké zmije Turecka a Blízkého východu - rod Montivipera

   

        Zástupci tohoto rodu jsou silně toxické druhy a zvláště velké taxony M. raddei a M. xanthina disponují nebezpečně velkým množstvím jedu. Při těžší intoxikaci (např. po uštknutí dospělým exemplářem) může být silně snížen krevní tlak a vznikat lokální srážení krve. Valenta (2008) popisuje vlastní zkušenost s postiženým pacientem po uštknutí oběma zuby. Po příjmu měl pacient nekrvácející otok, trpěl bolestí v končetině, nauseou se zvracením, která následovala třesavkou a necitlivostí kůže celého těla. Popisovaný průběh intoxikace však hodnotí jako lehký a upozorňuje např. na obvinění zmije M. raddei ze smrtelných uštknutí v oblasti výskytu.

        Zmije rodu Montivipera, jak vypovídá sám název, patří mezi horské zmije s výskytem až do výšek 3000 m n.m, nejhojnější výskyt je popisován různými autory z relace 1500 - 1700 m n.m. Tyto nadmořské výšky jsou běžně nad hranicí lesa a biotopem jsou kamenité svahy se sporou vegetací v extrémním horském klima. Velmi zajímavě biotop a zkušenosti s druhem M. raddei v přírodě popisuje v textu i na fotografiích Jiroušek (2007). V tomto pojetí a také dle ostatních kolegů lze pojmout zdárný chov s nutností hibernace u většiny zástupců tohoto rodu.

Taxonomické novinky: M. albicornuta je v současnosti považována za formu M. raddei. Je rozeznáván nový druh Montivipera kuhrangica Mehdi Rajabizadeh, Göran Nilson & Haji Gholi Kami, 2011.

 

 

NÁŠ CHOV


Montivipera albizona (Nilson, Andren & Flärdh, 1990) - skupina 3,4 ze dvou tureckých lokalit prov. Sivas a Erzincan. V chovu máme 4 krevní linie!!! U veškerých našich hadů zaručujeme geneticky čistý taxon M. albizona s daty o původu.

 

Montivipera bulgardaghica (Nilson & Andren 1985) -  skupina 6,5 z východní části pohoří Taurus v Turecku, v chovu máme obě genetické linie - Německou i Švédskou.

pozn.: tento velmi vzácný druh bývá některými autory považován za synonymum M. xanthina.


Montivipera raddei kurdistanica (Nilson & Andren 1986) - chov bychom chtěli obnovit se zaměřením na jedince s přesnějšími lokalitními údaji (viz naše poptávka). Prioritně sháníme krásnou populaci z prov. Hakkari (JV TR)

 

Montivipera wagneri (Nilson & Andrén, 1984) - skupina 2,3 z Turecka. Náš chov tvoří 3 krevní linie!!!

pozn.: skupinu bychom rádi ještě rozšířili alespoň o nějakého samce. Ke všem nabídkám vyžadujeme přesná data o původu, vč. kontaktu na předchozího chovatele, kupní smlouvu ve vztahu k zahrnutí taxonu do přílohy CITES II a fotodokumentaci. Rádi bychom se tímto vyhli možným křížencům s M. albizona, chybnému označení chovů i byrokratickým potahovačkám!

 

Montivipera xanthina (Gray, 1849) - 1,1 z turecké prov. Lykien (Lycia). v chovu máme 1 svého potomka gen. F1 a krásnou samici z původní německé linie!!! Mláďata budou stát určitě za to!!!

 


 

FOTOGALERIE RODU

Mimo zde uvedené je řada fotografií uvedena ještě v sekci "viperas galery".

 

Montivipera bulgardaghica - samec ve svatebním šatu je hodně kontrastní. Obecnou prioritou našeho chovu montiviper je rozšíření skupiny tohoto taxonu o další juv. či ad. jednice.

 

Montivipera xanthina

 

Montivipera wagneri - na posledních snímcích naše zbylé dvě ad. samice, k nimž urgentně sháníme subad. nebo ad. samce v jakémkoliv počtu!

 

Montivipera albizona

 

Montivipera raddei raddei

 

Montivipera raddei kurdistanica

TOPlist