Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Varanus timorensis s.l.

 

 

Varanus timorensis komplex

Drobní ca 60 cm velcí varani indo-australské oblasti. Krom druhu V. tristis se jedná o stromové druhy pralesů severní Austrálie a několika ostrovů v jižní části Indonesie.

 

Varanus auffenbergi (SPRACKLAND 1999)

Indonesia, endemit ostrova Roti (JZ od ostrova Timor). Velmi často zaměňován za typový druh komplexu V. timorensis od něhož se liší pestřejším zbarvením. Z ostrova Roti však existují opravdu terénní pozorování jedinců připomínající V. timorensis (např. Del Canto 2007)!

 

Varanus scalaris (MERTENS 1941)

Tropická severní Australie od Broome na západě  Westen po Severní Teritorium. Druh bohužel vymizel z evropských chovů! V areálu rozšíření nejsou taxonomicky dořešeny dvě populace označované jako Varanus scalarispellewensis“ z ostrova Sira Edwarda Pellew a z povodí Diamantové řeky ve východním Queenslandu a Varanus scalariskuranda“ z deštných pralesů oblasti Atherton Tablelands.

 

Varanus timorensis (GRAY 1831)

Typový druh timorensis komplexu z ostrova Timor a zřejmě i Savu. Na ostrově Kisar tvoří pestrou formu bez současného taxonomického zařazení.

 

Varanus similis (MERTENS 1958)

Tropická severní Australie od Treachery Bay v Severním Teritoriu, centrální Queensland, poloostrov Cape York v severním Queenslands, ostrov Torres Strassen a jižní Nová Guinea.

 

Varanus tristis (SCHLEGEL 1839)

Aridní a subaridní oblasti skoro celé Austrálie (vyjma úplného jihu a jihovýchodu). Rozdělován na dva poddruhy V. t. tristis a V. t. orientalis.

 

Literatura a užitečné odkazy:

Del Canto, R. 2007. Notes on the occurence of Varanus auffenbergi on Roti Island. Biawak. 1(1): 24-25.

Biawak

monitor-lizards.net

waranwelt.de

 

Varanus auffenbergi (SPRACKLAND 1999)

 

Varanus similis (MERTENS 1958)

 

 

Nádrže

TOPlist